Filcování - techniky

Publikováno před dvanácti roky. Připojeno 0 komentářů.

Filcování je proces během něhož vznikne z vlněných vláken pevná homogenní struktura. Filcování rozdělujeme podle způsobu zpracování na tři techniky.

  • Filcování pomocí vlhka a tepla
  • Filcování jehlou
  • Nuno filcování

Filcování pomocí vlhka a tepla

01

02

Působením vlhka, tepla a tření se rozevřou jemné šupinky na vlněných vláknech, proplétají se mezi sebou (zakousnou se do sebe) a tím dojde k filcování. Tento proces je podpořen křížením vláken v chomáčku. Jako urychlovač slouží mýdlo. V mýdlovém roztoku vlákna nabobtnají více než v obyčejné vodě. Mýdlo dá též vlně větší mastnotu (díky obsahu olivového oleje). Prsty při tření lépe kloužou. Na počátku filcování je potřeba pracovat velmi jemně, bez tlaku. Jakmile se filc začne zpevňovat, bude třeba vyvinout větší tlak a zpracovávat ho razantněji. Tím se filc začne scvrkávat a bude velmi pevný. Vlna se může zmenšit až na třetinu původního objemu. Hotový filc je pevný, homogenní, vlákna nelze vytáhnout, ale zároveň zůstává měkký. Filcování je třeba včas ukončit, aby nedošlo k přílišnému vysrážení.

Mýdlový roztok

Mýdlový roztok připrávíte z 1 l horké vody a jedné polévkové lžíce nastrouhaného olivového mýdla, nebo z 1 l vody, jedné polévkové lžíce olivového oleje a jedné lžíce obyčejného mýdla.

Filcování můžeme přerušit. Pokud je to na kratší dobu (do 24 hodin) můžeme nechat filc mokrý. Pokud přerušujeme práci na delší dobu, musíme nedokončený filc usušit. Mýdlo nesmí být ve filcu déle než 1 měsíc. Nesnáší se s vlnou. Před dalším zpracováním se filc pokropí horkou vodou. Při filcování, zvláště na začátku, se spotřebuje hodně vody. Roztok je možno dle potřeby ředit, nebo naopak přidávat mýdlo a roztok lze znovu ohřát. Vlnu na filcování lze zakoupit česanou i nečesanou, barvenou i přírodní, v různé kvalitě podle toho, na co ji budeme používat (vlněné lokny, vlněná vlákna vrstvená v ploše, v prameni, hedvábná vlákna na ozdobu).

Na závěr práci dobře vymácháme ve vlažné vodě. Filcování ukončíme v ustalovací lázni – 1 l vody a jedna lžíce octa.

Filcování jehlou

Filcování jehlou je poměrně nová tvořivá technika, formou mechanického zpracování za sucha. Filcování jehlou je vhodné i pro začátečníky. Pěnová podložka a filcovací jehla stačí na to, abychom dali vlně tvar.

Mechanické zpracování

Opakovanými vpichy jehlou do chuchvalce vyčištěného a vyčesaného vlněného vlákna, vznikne pevný materiál. Během zpracování se zaháknou (provážou) jednotlivá vlákna do sebe (zfilcují se) a utká se tak stabilní textura. Jehly mají na sobě protiháčky podobné jako na harpunách. Podle počtu vpichů vznikne jemný vzdušný nebo pevný hustý materiál. Vlněná vlákna po zafilcování se již nedají od sebe oddělit, nebo rozmotat. (V průmyslu se tato technika používá již od 50. let 20. století. Za pomocí speciálních filcovacích jehel vznikají netkané materiály s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi a se schopností pohltit vibrace). Teprve před několika lety zaujala tato technika výtvarníky k tvorbě módních a bytových doplňků. Filcování má neohraničené možnosti použití.

Filcování jehlou se dělí do tří základních skupin:

  • Vpichování vlny do forem
  • Filcování polystyrenových forem
  • Volná tvorba dekorativních předmětů

Nuno filcování

03

04

Nuno japonsky znamená tkanina, možný překlad je tkaninové filcování. Působením vlhka, tepla a tření se rozevřou jemné šupinky na vlněných vláknech, proplétají se vzájemně mezi sebou a zároveň se spojí filcovaná vlna neoddělitelně s látkou. Vlněná vlákna, která proniknou tkaninou obdrží stálost, a proto mohou být položena i ve velmi tenké vrstvě. K Nuno filcování se používá nejčastěji hedvábí, ale může být nahrazeno i bavlněným nebo lněným plátnem s řídkým tkaním. Při filcování dochází k zmenšení objemu filcované vlny až na jednu třetinu, tím se scvrkává i tkanina a vzniká tak zajímavý nabíraný efekt. Čím více vlny použijeme, tím silněji se tkanina stahuje a tím častěji vzniknou faldy. Tkanina se také stahuje úměrně své vlastní tloušťce (čím silnější, tím více). K Nuno filcování se používají vzdušné průsvitné tkaniny a vysoce jemná Merino vlna pro tenké filcování. Pro teplé robustní šály nebo bytové doplňky můžeme použít hrubší vlnu. Merino vlna (z australských ovcí) se dostane v provazcích v široké barevné škále, je velmi příjemná na dotek, neškrábe. Hedvábí nejvhodnější k filcování je Chiffon, u Pongé je třeba více času a trpělivosti, ale lépe na něm vynikne efekt řasení hedvábí.

Převzato se souhlasem z www.vytvarnetechniky.cz

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru