Batikování - základní informace

Publikováno před dvanácti roky. Připojeno 0 komentářů.

Batikování, batika je oblíbenou a módní výtvarnou technikou. Princip batiky spočívá v tom, že neumožníme barvě, aby rovnoměrně látku obarvila. Díky tomu vznikají často neuvěřitelné barevné vzory a efekty. Batikovacích technik je velké množství, většina se vyvíjela po tisíciletí. Dokonalosti dosáhla v Asii, ale i v Africe. 

Batik je mnoho druhů – Vázaná batika (provázky svázaná látka se ponoří do barvící lázně a v místech ovázání zůstává původní, většinou bílá barva s postupným přechodem k barvě, kterou jsme použili), sypaná batika (na mokré plátno sypeme práškové barvivo, které poté zafixujeme například v páře), vosková batika (díky ní docílíme složitější a konkrétnější vzory, vzniká nanesením vosku na látku a následným obarvením), šitá batika (zadním stehem různé velikosti prošijeme látku v pruzích, vlnovkách, elipsách, spirálách; vyšijeme vzor nití a po prošití pevně stahneme a zafixujeme uzlíky; u rovných linií můžeme látku v místě stažení ještě ovázat nití nebo provázkem; obarvíme v barvící lázni a ustálíme dle návodu na barvách), Šibori, Shiboru (Šibori je stará japonská technika zdobení hedvábí, část této techniky se dá použít i na bavlnu, Shiboru znamená v japonštině muchlání nebo mačkání, Vzory vznikají skládáním, vrásněním, šitím, stáčením a dále se pokračuje překládáním, uzlováním a svazováním), skládaná batika, vyvazovaná (používáme kamínky, luštěniny, mušle…), mačkaná batika, kolíčková batika, savová, prkýnková… Většinu batik lze vzájemně kombinovat mezi sebou, případně je doplňovat dalšími technikami dekorování textilu.

Batikování není náročné a batika může být velmi krásným módním doplňkem. Pomocí batikování rovněž můžete znovu oživit použité látky. Články se týkají naprostých základů, ale i pokročilých a profesionálních technik. Batika nejlépe vynikne na přirodních materiálech – bavlna, len, hedvábí. Vedle batiky se zde budeme věnovat také tisku na látku. Tisk je technika zdobení textilu otiskem razítek nebo tiskátek. Razítka si můžeme koupit hotová, ale lepší bude, pokud si svá originální razítka vyrobíme. Nejjednoduší razítko je z brambory. Trvalejší razítko vytvoříme tak, že na dřevěný špalíček nalepíme vyříznutý tvar z linolea, gumy nebo korku. Jako tiskátka můžeme použít vše, co má zajímavý plastický povrch – listy, rozkrojené ovoce, krajky, provázky, mušle, ruce…

Převzato se souhlasem z www.vytvarnetechniky.cz

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru